Ważne: Korzystając z naszego serwisu akceptujesz używanie ciasteczek. Ok  Czytaj więcej.

 

Gmina Piecki położona jest  w południowo-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i sąsiaduje z gminami: Mrągowo, Mikołajki, Ruciane Nida, Świętajno, Dźwierzuty i Sorkwity. 

Powierzchnia malowniczo położonej gminy to 314,6 km2.

  • Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu obszar rozwija się pod względem turystycznym oferując odwiedzającym wiele wrażeń.
  • Dzięki walorom przyrodniczym z powodzeniem rozwija się tu turystyka kajakowa, rowerowa i konna.
  • Wśród atrakcji przyrodniczych można wymienić szlak rzeki Krutyni, który przepływa przez rezerwaty, jeziora w otoczeniu pięknych krajobrazów. Jest jednym z najciekawszych szlaków nizinnych w całej Europie, chętnie odwiedzanych przez osoby chcące przepłynąć ją kajakiem. 
  • Ponad 50% gminy zajmują lasy, które we wschodniej części przynależą do Mazurskiego Parku Krajobrazowego.
  • Około 10 % powierzchni gminy zajmują jeziora, a największym jest Jezioro Mokre.


            Osoby lubiące wycieczki rowerowe mogą natomiast skorzystać ze szlaku rowerowego na odcinku Mrągowo-Piecki. Rozpoczynając jazdę lub spacer od wsi Nikutowo, droga prowadzi po dawnym nasypie kolejowym. Dalej leśnym szlakiem, miejscami blisko drogi krajowej 59 dotrzemy do Piecek (na wysokości ul. Nowej).

            Do głównych, poza przyrodniczych atrakcji gminy należą: Muzeum Regionalne im. Walentyny Dermackiej z Sapiehów w Pieckach, Kościół pw. św. Józefa w Nawiadach, Izba Pamięci Ernsta Wiecherta w Piersławku, Izba Przyrodnicza Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni, Galeria Adama Szubskiego w Zgonie. 

            Miejscem wartym również odwiedzenia jest zlokalizowana w Ostrowiu Pieckowskim (w sąsiedztwie Piecek) zagospodarowana plaża. Nad Jeziorem Wągiel znajduje się duży pomost, wiaty oraz boiska do siatkówki i koszykówki.