Ważne: Korzystając z naszego serwisu akceptujesz używanie ciasteczek. Ok  Czytaj więcej.

Jeśli chcesz rozwijać się sportowo, a przy okazji poznać najpiękniejsze miejsca w Polsce, zapraszamy na 10 emocjonujących wyścigów rowerowych, składających się na klasyfikację generalną, które w sezonie 2017 organizuje Stowarzyszenie Luz Grupa .

Po skończonej rywalizacji wyłonimy najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych na trzech dystansach. 

Nowością jest wyścig dedykowany najmłodszym rowerzystom, czyli Mazury MTB Mini Race

Zaproponowany przez nas cykl wyścigów „Mazury MTB” ma na celu nie tylko popularyzację kolarstwa górskiego jako wspaniałego sportu wyczynowego, ale jest także ofertą doskonałej formy aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Uczestnicy zawodów, którym często asystuje rodzina i znajomi, mają świetną okazję poznać najpiękniejsze zakątki mazurskiej krainy, którą nie przez przypadek zwie się Zielonymi Płucami Polsk


Walory mazurskiej przyrody

Liczne lasy, tysiące jezior ,strumieni i niski stopień zaludnienia sprawia, że na Mazurach do dziś można spotkać okolice nietknięte ręką człowieka. Te unikalne walory natury znane są nie tylko w skali kraju, ale i całego kontynentu.
Mazury to raj nie tylko dla żeglarzy i kajakarzy, ale także dla miłośników rowerowych wypraw oraz ulubieńców ciszy i spacerów po lesie. To właśnie tu można znaleźć najpiękniejsze szlaki turystyki pieszej i rowerowej.
Popularność tego miejsca w czasie wakacyjnego wypoczynku sprawia, że baza noclegowo-gastronomiczna oraz sportowa jest tu bardzo dobrze rozwinięta.
Przygotowując cykl wyścigów, starannie przeczesujemy okolicę, aby zachwycić zawodników mazurskimi widokami, często zapierającymi dech w piersiach.

Uczestnicy poznają m.in. bardzo ciekawy i zróżnicowany szlak krutyński, uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Przebiega on przez Puszczę Piską, a od jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Na trasie tej można spotkać ciekawą florę i faunę. Nie jest rzadkością zobaczyć tu orła bielika lub orła przedniego. Wrażenie robią również trasy porośnięte starymi dębami i wysokimi sosnami.
Pokonanie jednej z tras wyścigów wiąże się również z przejazdem przez miejscowość Gałkowo, a to obecnie jedno z najpopularniejszych wśród warszawskich celebrytów miejsc na Mazurach. Szczególnie za sprawą stadniny koni Państwa Ferenstein oraz zawodów i pokazów tych zwierząt.
Warto dodać, że Gałkowo założyli w latach 30 XIX w. rosyjscy staroobrzędowcy filiponi. To wyznawcy prawosławia, którzy odrzucili wprowadzone w XVII w. reformy w cerkwi rosyjskiej. Prześladowani w Rosji schronili się na Mazurach, gdzie założyli kilkanaście wsi. Do dziś można zobaczyć tu miejsca, które zagospodarowali w trakcie swojego pobytu.
Trasa wyścigu odwołuje się również do znanej powieści reportażowej Melchiora Wańkowicza „Na tropach Smętka”. Wiedzie ona przez miejsca upamiętnione przez autora w trakcie jego pobytu wraz z córką w Prusach.

Mrągowo rowerową stolicą Mazur

Na szlaku rowerowych wojaży zapraszamy zawodników do odwiedzenia malowniczej miejscowości – Mrągowo. To tu zaczyna się i kończy nasz cykl wyścigów. Zaletą tego miasta jest przede wszystkim wspaniała przyroda. Z położonej na niewielkim wzgórzu wieży widokowej „Bismarcka” oglądać można rozległą panoramę najbliższej okolicy, w tym aż 10 okolicznych jezior. Pochodzące z XIX w. piękne kamieniczki w centrum, doskonale komponują się w krajobraz miasta i dodają mu magicznego uroku. Mrągowo słynie również ze znanych nie tylko w kraju imprez kulturalnych np. Festiwalu Muzyki Country, Muzyki Kresowej, czy Mazurskiej Nocy Kabaretowej. Dla przybliżenia turystom kultury dzikiego zachodu władze miejskie postanowiły wybudować miasteczko westernowe znajdujące się na obrzeżach miasta. To właśnie tam czeka przyjezdnych wspaniała zabawa, niezapomniane przeżycia i wiele atrakcji, np.: mrożący krew w żyłach napad na bank i pojedynek rewolwerowców , do których należał Billy Kid. To Jemu właśnie zadedykowaliśmy pierwszy etap. Wyścig o „Niedźwiedzią Łapę” zaplanowany w okolicach miasta prowadzi również wzdłuż jeziora Czos do nowoczesnej EKO-Mariny, a nieco dalej na Górę Czterech Wiatrów, która jest lokalnym centrum sportów zimowych. Stąd też możemy bezpośrednio dojechać do pięknej okolicy Bike Parku Poręby. Bike Park Poręby to trudna fizycznie i technicznie trasa „naszpikowana” wąskimi, krętymi singlami, to wymarzone miejsce do treningu dla amatorów prawdziwego kolarstwa górskiego. Kolejnym zaplanowanym etapem będzie wyścig w Gizewie i przejazd wzdłuż granicy Mazur. Trasa poprowadzi leśnymi zaułkami wzdłuż jeziora Kiersztanowskiego, zawodnicy zwiedzą okolice Widryn i Pasterzewa, które z pewnością na długo zapadną w pamięć każdego pasjonata kolarstwa górskiego.


Współorganizatorzy

Patroni medialni

Sponsorzy